Egy hely, ahol nem kell adót fizetned, egy hely, ahol a világ legdrágább autói járják az utcákat, egy hely, ahol nem számítasz, ha nincs legalább egy luxusjachtod...
Igen, igen, Monacoban vagyunk...

A Monacói Hercegség négy részből áll: egyik az óváros, Monte Ville, aminek jellemzője, hogy rendkívül sziklás. Az itt álló sziklákra épült az uralkodói palota és a katedrális. A hercegség másik része Monte Carlo, ami megtartotta kaszinóját, de alapvetően megváltozott, mióta méltóságteljes villák, többemeletes apartmanok és szállodák épültek. Az egyik szálloda tulajdonosa például a Forma-1-es versenyző, David Coulthard, de rajta kívül még sok hírességnek van itt szállodája, villája vagy luxusjachtja. A hercegség előbbi két része között találhatjuk La Condamine csillogó üzleteit, sétálóutcáit és bankjait.
Monaco lakosainak száma 4960 monacoi állampolgár, de rajtuk kívül még 26000 elsősorban francia és olasz él ebben a kicsiny országban. Aki Monacoban él- úgy tartják- annak legalább egy luxusjachtja van és ha nem is tökéletesen, de biztos, hogy tud golfozni. A Forma-1-es csapatfőnöknek, Eddie Jordannak például 7-8 jachtja van; egyszer meg is jegyezték vele kapcsolatban: "Ha Eddie Jordan kevesebbet költene a jachtjaira, akkor a csapata biztos sikeresebb lenne."
Ha már a Forma-1-nél tartunk, meg kell említeni, hogy számos pilóta is Monacoban telepedett le; például Kimi Raikonnen, Juan Pablo Montoya, David Coulthard és itt lakott Michael Schumaher is, de ő már átköltözött Svájcba.
Monte Carlo utcáin egyébként nemcsak méregdrága luxusautók, tömegközlekedési eszközök járnak, hanem időnként valódi Fornma-1-es autók is, hisz a város 1953 óta Forma-1-es versenyhelyszín.
Monacoban amúgy remek a közbiztonság; talán ez az egyetlen hely a világon, ahol az ember lehúzott ablakkal, nyitott ajtókkal is minden aggodalom nélkül otthagyhatja méregdrága négykerekű barátját...

Vastag József a Táltos Tehetséggondozó Általános Iskola,  Gimnázium, Szakképző Iskola és Alapfokú  Művészetoktatási Intézmény Szeged tanulója